Mi lehetne szebb látvány annál, mint mikor szép sorokba ültetett levendulák magasba nyúló szárai és virágai hajlonganak a nyári szellőben? Képzeljünk mellé még a lemenő napot, és teljes az idill. Ha lelki szemeinkkel már sikerült elképzelnünk a látványt, akkor biztosan felmerült a vágyunk egy ilyen csodás levendula sövényre. Nos, nem kell Franciaországig utaznunk, nem csak a provanszi táj tudja biztosítani számunkra a festői látványt. Kis ügyességgel és türelemmel mi magunk is megalkothatjuk „a magunk Provanszát”. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabbakat a levendula sövény ültetése, gondozása kapcsán.
Csodás lila színével mindenkit elbűvöl ez a növény. A Földközi tenger vidékéről származik, de nagyon sok helyen képes megélni. Idehaza is számos helyen láthatjuk: talán Tihany és Pannonhalma neve forrt össze leginkább a levendulával.
Nagyjából 28 féle levendula fajt és ezen belül is több mint 200 fajtát ismerünk. Mindegyik egy kicsit más: vannak ellenállóbb és kevésbé ellenálló fajták. Vannak, amelyek jellegzetes levendula illattal rendelkeznek, míg mások enyhébb aromát árasztanak magukból.
A fajok többsége lilás színben pompázik, de léteznek egészen különleges színárnyalatúak is, például rózsaszín vagy fehér színűek.
Nem könnyű eldönteni, mikor melyiket ültessük. Ha azonban konkrét célunk van – mint jelen esetben a levendula sövény -, akkor egy lépéssel közelebb kerültünk az ideális fajta megtalálásához.
Levendula sövény: melyik fajtát ültessük?
Elárulunk egy titkot: nincs sikerrecept. Mindegyik fajta alkalmas arra, hogy szépen, sorokba rendezve ültessük őket a kertünkbe, sövényt alkotva ezáltal. Ha mégis van titok, akkor az sokkal inkább az ültetéshez kapcsolódik, semmint magához a levendula kiválasztásához.
Annyi tanácsot tudunk adni a fajtát illetően, hogy talán érdemes méret alapján elindulni. Ha magasabbra növő levendula sövényt szeretnénk, akkor például a Provanszi levendula ajánlható, amely 60-90 centiméter magasra nő. De még a Francia levendula is inkább a közepes-nagy méretűek közé tartozik az általa elérhető 30-90 centiméteres magassággal.
Kulcskérdés levendula sövény ültetése esetén
Amire feltétlen figyeljünk oda, ha levendula sövényt szeretnénk a kertünkbe, az az ültetési távolság.
Főszabály szerint akkor járunk el jól, ha 60-90 centiméteres távolságot alakítunk ki ültetéskor két tő között. Persze ez nagyban függ attól is, hogy a méretesebb vagy inkább a tömzsibb és alacsonyabb növésű fajtát választjuk-e: értelem szerűen például a Provanszi levendula esetén érdemesebb nagyobb távot hagyni.
Ha ennél közelebb ültetjük a levendulákat, akkor nagyobb eséllyel fognak összeérni, így akadályozhatják egymást a növekedésben, virágzásban. További hátrány, hogy ha netán valamelyik megbetegszik, akkor könnyebben tudja átadni a kátevőket, betegséget a mellette lévőknek.
(Bár szerencsére a levendula kevésbé fogékony a betegségkre, egy-két kártevőjéről azért nem árt tudni, erről is szóltunk már az oldalon.)