Már a neve sem hangzik túl jól, igaz? A vérfoltos kabóca, más nevén Cercopoidea, latin nevén Cercopis vulnerata levendulánk egyik ismert ellensége.
Főként tavasszal fordulhat elő, hogy levendulánkon egy fehéres, habszerű anyagot fedezünk fel. Ha ilyent észlelnénk, akkor szinte bizonyos, hogy a vérfoltos kabóca munkálkodott kertünkben.
Bár nem kifejezetten ártalmas ez a képződmény levendulánkra, ha elszárad, foltokat hagyhat a szárakon, virágokon, maik nem túl esztétikusak – finoman fogalmazva.
A vérfoltos kabóca távol tartása
Szerencsére nincs nehéz dolgunk, ha távol szeretnénk tartani levendulánk kártevőjét. Sőt, újabb jó hír, hogy ehhez még csak permetezőszerre vagy vegyszerre sincs szükségünk.
A legjobb védekezés a vérfoltos kabócával szemben ugyanis, ha levendulánkat időről időre átmossuk egy erősebb vízsugárral (például a kerti slaggal). Tegyük ezt akkor is, ha észrevesszük a fehér képződményt a levendulánkon.
Levendulánk második ellensége: a Liszteskék
A levendula az egyik olyan élőlény, amely gazdaként szogálhat a liszteskék számára. Ezek az állatok ugyanis rátelepednek a növények szárára, és elszívják belőlük a tápanyagot.
Leggyakrabban a levelek aljára telepednek, lisztszerű képződmények formájában ismerhetjük fel őket.
Ugyan szerencsére nem képesek arra, hogy ezáltal elpusztítsák levendulánkat, azért nyilván jót sem tesznek neki. Megjelenésben is hagyhatnak maguk után nyomot, ami nem túl szép.
Hogyan védekezzünk a liszteskékkel szemben?
Sajnálatos módon nem vagyunk könnyű helyzetben, ha a liszteskékkel vennénk fel a harcot. Jelenleg ugyanis nem létezik rovarölő szer velük szemben. Szerencsére vannak azonban természetes ellenségei, mint például a Delphastus pusillus, egy ragadozó bogár, amely a liszteskékkel táplálkozik.
Továbbá jó megoldás lehet a liszteskék kézi eltávolítása, vagy az előző pontban ajánlott erős vízsugár, amely legalább a felnőtt egyedeket képes eltávolítani a levelekről, szárakról – gyengítve így a populációt.
A levendula kártevői: a levéltetvek
A levéltetvek nem közvetlenül jelentenek veszélyt a levendulára., de terjesztenek egy vírust, a Lucerna mozaikvírust, amely viszont a levendula egyik ismert betegsége.
Úgy ismerhetjük fel, hogy megtámadta növényünket a kór, ha levelei megcsavarodhatnak és halványsárga foltok jelennek meg rajtuk.
Bár a vírus nem tudja elpusztítani levendulánkat, sajnos meggátolhatja azt, hogy a növény új szárakat, leveleket és így virágokat hozzon.
Védekezés a levéltetvek ellen
Legkönnyebben úgy tudjuk megóvni levendulánk kártevőjétől növényünket, hogy igyekszünk tisztán tartani kerti eszközeinket. Továbbá az is fontos, hogy amennyiben észlelünk a virág közelében lévő másik növényt, amelyen már megjelentek a tetvek, ne hagyjuk, hogy virágunk hozzáérhessen. Vágjuk meg a beteg növényt, hogy megakadályozzuk az átterjedést!
Ha már észleltük a levéltetveket levendulánkon, akkor fektessünk le aluminium fóliát vagy világos színű mulcsot a tövébe, hogy ezáltal a fényt visszaverve segíthessünk a tetvek elpusztításában.