A levenduláink termesztése kapcsán izgalmas témakör a kertészkedés. Ebben a cikkben a lehetésges technikai újításokat, az „okoskerteket” járjuk körbe – ízelítő jelleggel.
Érdekes egyveleg és megjósolhatatlan forradalmi újításokat hozhat a modern kertészet életében, ha a modern technológiákat az évszázados hagyományokkal vegyítjük. Érdekes egyveleg, amely első olvasatra kiváló párosítást jelent.
A tradíció és az innováció sok területen bizonyítottan a fejlődés zálogát jelenti. Egyik sem létezhet a másik nélkül: szükség van elődeink által lejegyzett tapasztalatokra, ugyanakkor nekünk is hozzá kell tennünk a magunkét, hogy utódaink egy modernebb, fejlettebb világot örökölhessenek tőlünk.
Fenntarthatóság, mint legfőbb kulcsszó
Minden kétséget kizáróan a fenntarthatóság játssza a legfőbb szerepet a jövő kertészkedési megoldásaiban. A vízgazdálkodás, a lehető leggazdaságosabb öntözési módszerek kifejlesztése rendkívül nagy kihívást jelentenek a téma szakembereinek.
A nemzetközi Devsdata cég a világ minden tájáról gyűjti a megfelelő emberi erőforrásokat ahhoz, hogy a szakmai krémje csapatot alkotva dolgozhassa ki a jövő IT megoldásait. Honlapjuk – recruitment agencies near me – a cégek segítségére vannak a toborozásban.
Segítségükkel a vízgazdálkodás mellett megoldást keresnek például a komposztálás magasabb szintre való fejlesztésére is. Az IT szektorban bőven van fejlődési lehetőség, amely kiaknázásával az okoskertészet nagyot léphet előre.
Az AI megjelenése és szerepe az okoskertészetben
Jelenleg el sem tudjuk még képzelni, milyenek lesznek a jövő okoskertjei. Mint az élet oly sok területét, így a kertészeti szakmát is jelentősen befolyásolja majd az AI, a mesterséges intelligencia.
A jövőben nemcsak a kerteket éjjel-nappal járó, minden apró részletre figyelemmel lévő kertészek, de a mesterséges intelligencia is figyelemmel lesz a megfelelő fejlődésre. Képzeljük el a jövőt, melyben a növények szükségletét már nem emberi erő, hanem tökéletességre fejlesztett gépek, robotok fogják figyelni és kielégíteni. A legapróbb részletekből levont következetetések tökéletesítik majd a növények termesztését, jólétét.
Vertikális kertek
A városiasodás okán egyre kevesebb szabadon felhazsnálható termőföld, föld marad növényeink számára. Ezen probléma megoldására tudósok a vertikális, függőleges növénytermesztés elképesztő ötletével rukkoltak elő.
Nem csupán egy messzi-messzi szakembergárda eszement ötlete mindez, hanem nagyn is valóság. Többek között Lengyelországban – nearshore in Poland – is erős kutatómunka, szakértői gárda dolgozik az ötlet tökéletesítésén. Számos kihívás vár a kutatókra, azonban a modern technológiák nyújtotta lehetőségekkel lehetetlen nem létezhet. Példának okért, a függőleges helyzetből fakadó napfényhiányt mesterséges LED-es technológiával kívánják megoldani a szakemberek, amelyben szintén kulcsszerep jut majd az AI-nak.
IT, robotika, drónok
A parkokban már-már megszokott látvány a különféle robotfűnyírók látványa. Megszoktuk, hogy önmaguktól működnek, nincs körülöttük ember, aki figyelje minden megtett méterüket. Beprogramozták őket, ennek megfelelően precízen végzik teendőiket.
Nem kell sokat várni és hamarosan IT-szakemberek által fejlesztett robotok és drónok is bekapcsolódnak a feladatok elvégzésébe. Elsőre furcsa – sőt, talán ijesztő – látvány lesz a gépek megjelenése, azonban ez a jövő, így kénytelenek leszünk hozzászokni az új látképhez.
Ebben a cikkben lényegében csak belekapni, felsorolni volt időnk egy-egy, a jövő kertjeit érintő újításba. A levendulák kapcsán csak mint érdekesség tekintettünk ki erre a témakörre, ami bőven megérne egy külön honlapot, hiszen gyakorlatilag napról napra érkeznek az új megoldások, amelyek forradalmasíthatják a kertészetet – így mindennapjainkat.
A cikk megjelenését a Devsdata támogatta.