Mi sem nyújt gyönyörűbb látványt valakihez megérkezve, mint egy csodás levendulabokor? Nincs mindenkinek kertje, így sokakban felmerül a kérdés, hogy mennyire megoldható a levendula cserépben való termesztése? Van néhány tudnivaló, ha a cserépbe ültetéssel próbálkoznánk, igyekeztünk minden lényeges információt összegyűjteni ezzel kapcsolatban.
Szokták mondani, mindet kezdet nehéz – nincs ez másképp ebben a kérdésben sem. Az elsődlegesen felmerülő kérdés ugyanis, hogy melyik fajtát válasszuk erre a célra, aminek a megválaszolása, megválasztása okozhat némi fejtörést.
Nem minden levendulafaj elég szívós ahhoz, hogy minden körülmények között megéljen. Ha például túl hideg a tél, akkor nem sok esély van arra, hogy adott fajta átvészeli a legzordabb évszakot.
Ilyenkor kizárólag a levendula cserépbe való ültetése az egyetlen módja annak (így biztosítva a megfelelő életkörülményeket), hogy lehetőségünk legyen az adott fajta termesztésére, nevelgetésére.
Jó hír viszont, hogy a legtöbb fajta alkalmas erre, bár egyesek jobban, mások kevésbé kedvelik ezt a fajta létet. A két levendula fajta, amely leginkább ajánlható cserépbe való ültetésre: Lavandula angustifolia (Közönséges levendula), valamint a Lavandula stoechas (Spanyol levendula).
Levendula angustifolia és Lavandula stoechas
Ahogy említettük tehát, ez a két fajta az, amelyik leginkább alkalmas a cserépbe való ültetésre. Miért is? Leginkább méretüknél fogva.
A Közönséges levendula a kisebb növésű fajták közé tartozik, ami főleg ideálissá teszi a cserepes termesztésre. Mivel természetes módon marad apróbb méretű, így sokkal inkább kezelhető.
Valójában a nagyobb méretű fajták is nevelhetők cserépben, azonban ha ilyent választunk, akkor feltétlen számolnunk kell azzal, hogy előbb-utóbb nagyobb edény után kell néznünk. Amennyiben van rá lehetőség, akkor nyilván az is jó megoldás lehet, ha kiültetjük a kertbe a „túlméretes” levendulánkat.
Mind a Közönséges levendula, mind pedig a Spanyol levendula késő tavasztól egészen nyár közepéig virágzik. Utóbbi fajta lágyabb a többinél, illetve rendkívül forróságkedvelő.
Levendula cserépben – hogyan lássunk neki az ültetésnek?
Elszántuk magunkat, megvagyunk a fajta kiválasztásával, jöhet az ültetés!
Első képésként keressünk egy megfelelő cserepet: az ideális jelölt elég nagy ahhoz, hogy helyet biztosítson a növény növekedésének. Egy 30-40 centiméteres edény például tökéletesen megfelelő.
Amire figyeljünk: edényünk alján feltétlen legyen egy legalább 1,5 centis lyuk! Továbbá hasznos, ha apró kavicsokat szórunk a kaspó aljára, így biztosítva a gyors vízelvezetést.
A földet illetően homokos keveréket válasszunk (kaphatók ma már kifejezetten mediterrán növények számára kifejlesztett virágföld-keverékek). Nagyjából 3/4-ig töltsük fel a cserepünket a földdel, majd jöhet a levendula palántánk.
Fedjük be a növényt néhány centi vastag földréteggel, majd jól nyomkodjuk le, hogy a megbúvó levegőbuborékocskák távozhassanak.
Ha mindent jól csináltunk, nagyjából 2 centiméterrel lesz föld fölött a levendulánk koronája.
Alapos locsolás és végül egy nagyjából 5 centiméteres mulcsréteggel szórjuk be, fedjük be a földet. Ez nagy segítségre lesz a nedvesség megtartásában.
Fontos, hogy olyan helyre helyezzük a cserepes levendulánkat, ahol legalább 6 órán keresztül napsütés érheti. Az árnyék ugyanis csökkenti a növekedést és a virágzást. Szélvédett helyet kedvel.
A levendula cserépében való gondozása
Ha már gyökerezett, meglehetősen szárazságtűrő növény a levendula, azonban nagyobbra nő, több virágot hoz, ha rendszeresen vízhez jut. Ez főként akkor igaz, ha cserépben neveljük!
Ha földjét száraznak véljük, locsoljuk meg alaposan, a felesleg az alsó lyukon keresztül távozni fog.
Akár hetene locsolhatjuk tápoldattal is: léteznek kifejezetten levenduláknak készült oldatok, kertészetekben, gazdaboltokban, barkácsáruházakban biztosan fogunk találni.
A tápoldatok alkalmazása a gyakoribb és élénkebb színű virágzást segíti elő.
Teleltetése
Ha olyan helyen élünk, ahol a tél keményebb, hidegebb, feltétlen szükséges néhány óvintézkedést megtennünk. Helyezzük fagyvédettebb helyre: például a garázsunkba, télikertünkbe – de akár be is vihetjük a lakásba.
Novembertől februárig csak nagyon minimális vízellátásra van szüksége. Ebben az időszakban tápozására sincs szükség.
Bővebben a cserepes levendula teleltetéséről itt írtunk.