Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy vajon a levendula metszése ősszel történjen-e? Megfelelő időpont-e az ősz a metszésre? Gyönyörűséges virágaival és kellemes aromájával a levendula minden kert éke lehet. A legtöbb fajta elég ellenálló ahhoz, hogy Magyarországon is gond nélkül életben maradhasson. Ahhoz azonban, hogy minél bokrosabb legyen, és minél szebb virágokkal örvendeztessen meg minket, szükség van a metszésre is. Erről lesz most bővebben szó.
Idehaza is számos helyen láthatjuk ezt a csodálatos, többnyire lila színű virágokban pompázó növényt: talán Tihany és Pannonhalma neve forrt össze leginkább a levendulával.
Évelő növény, egészen pontosan félcserje. A fajtákat illetően: mindegyik egy kicsit más. Vannak ellenállóbb és kevésbé ellenálló fajták. Vannak, amelyek jellegzetes levendula illattal rendelkeznek, míg mások enyhébb aromát árasztanak magukból.
Méretüket tekintve is különfélék: 30 centi magasságtól egészen a 90 centi magasságig is megnőhetnek. A magasabbra növő fajták alkalmasak leginkább a vágott virágként való felhasználásra.
A levendula gondozása, metszése
A levendula igényei közül kiemelhetünk kettőt, amely létfeltételeit jelenti. Ez pedig egyrészt a napfény, másrészt pedig a szárazság. Ez a növény ugyanis rendkívül fényigényes: legalább 6 órányi napsütést igényel.
Ezzel együtt nem szereti, ha rendszeresen és sokat locsoljuk. Fontos, hogy talaja jó vízelvezető legyen, hiszen a nedves földben rothadásnak indulhat. Ezért sem tanácsos például organikus talajtakaróval fednünk környezetét.
(Ha mindenképp fednénk, akkor inkább világos színű kavicsos mulcsot alkalmazzunk: ez egyrészt visszatürközi a napfényt, valamint nem tartja benn a nedvességet a talajban. Tehát duplán előnyös.)
A metszést illetően is van tudnivaló.
A levendula félcserje, és mint olyan…
Ha például a levendulát, mint egy lágy szárú növényt próbálnánk megmetszeni, sajnos az valószínűleg nem élné túl a műveletet. Ezért sem mindegy, hogy is nevezzük, hova is soroljuk a levendulánkat – hiszen a metszést illetően is befolyásoló tényező.
A levendula metszése ősszel? Nos…
Ha mindent jól szeretnénk csinálni, és időnk is megendedi, akkor évente kétszer metsszük meg levendulánkat. Bár a levendula megbocsátó növény, ha ettől eltérünk sem lesz óriási probléma.
Eláruljuk: a levendula metszése ősszel nem jó ötlet és kerülendő. Ennek oka egyszerű: ha ősszel vágjuk vissza a levenduláinkat, akkor ezzel a növekedésre ösztönözzük a növényt. Ez nem kívánatos, hiszen ilyenkor a friss ágaknak nincs idejük megerősödni, és a téli fagyok áldozatául eshetnek.
Ez azonban nem csupán a friss hajtásokat veti vissza, hanem gyengíti a növény védekezőképességét, ami a zord időszak érkeztével nem túl előnyös.
Sőt, az őszi metszés a tavaszi megújulásra is károsan hat. Ha tehetjük, tehát a levendula metszése ne ősszel történjen. Sokkal inkább időzítsük tavaszra az első metszést, valamint késő nyárra a másodikat.
Az első metszéskor figyeljünk arra, hogy az utolsó fagyok már ne tudjanak kárt okozni. Ezeket tehát mindenképp várjuk ki.
A második alkalommal a levendula metszése nyáron történhet. Függően attól, hogy a virágokat szeretnénk-e hasznosítani, létezik egy korai és a egy kései metszés.
Ha a virágokat szeretnénk például levendula illatosító készítésének céljából begyűjteni, akkor érdemes a virágok korai fázisban történő aratása.
Ha inkább rovább gyönyörködnénk a levendula virágaiban, akkor ráérünk az elnyílás után megtenni a metszést.
Célszerű, hogy a tavaszi metszés legyen az alaposabb. Ekkor ne féljünk jobban visszavágni levendulánkat. Aztán, amikor elkövetkezik a levendula metszése nyáron, akkor már inkább csak a virágokat tartó szárakat vágjuk le. Így marad elég növényzet arra, hogy a növény elég ellenálló maradjon a téllel szemben.
A levendula metszése ősszel tehát nem igazán jó ötlet
Összefoglalva tehát, a levendula őszi metszése nem a legmegfelelőbb megoldás. Vágjunk vissza alaposabban tavasszal, és nyáron, a virágok elnyíltával.
Levendulánk hálás lesz a törődésért!